10 Ekim 2006

İNSANI YORGUN DÜŞÜREN 11 ENERJİ DÜŞMANI...

Sizlerinde bir hayli ilgisini çekeceğini düşündüğüm ,SENİNLE dergisininden yapmış olduğum bir alıntıyı paylaşmak istedim arkadaşlar...
İnsanı yorgun düşüren 11 enerji düşmanı Cep telefonu, floresan ışık, küf gibi etkenler enerjimizden çalıyorlar.

Bilim adamları, kronik yorgunluk ile tüm bu etkenler arasında şaşılacak bağlantılar olduğunu tespit ettiler.

1- Derin uykuda bizi rahatsız edenler :Gürültü stres yaratır ve stres tansiyonu yükseltir. Sonuçta sürekli halsiz ve uykulu oluruz. Bunun için size önerimiz, yatak odanızdan saat gibi ses çıkarabilecek tüm eşyaları kaldırmanız olacaktır.

2- Kahve ve çay: 6 fincandan sonrası zarar!Kafein uyarıcı etki yapar, yani beyne daha fazla enerji emri verir. Günde 3fincan kadar çay veya kahve içersek, bu canlandırıcı özellikten iyi şekildefaydalanırız. Fakat miktar ikiye katlanırsa, kafein ve tein, vücudumuzdakidemiri emer. Bu durumda beyin ve kalbe yeterli oranda oksijen gitmez.Sonuçta kendimizi çok yorgun hissederiz.

3- Karbonhidrat uyku hapı etkisi yaparTüm karbonhidratlar, aç karnına yenildiği zaman ağırlık yapar. Siz siz olun,aç karnına bu besinleri tüketmemeye özen gösterin.

4- Su eksilirse dikkatiniz de dağılır. Her gün yaklaşık 8 bardak su içmemiz gerekiyor, yoksa hissedilir bir biçimdeenerji boşluğuna düşeriz. En iyisi, her saat başı içine biraz limon suyu sıkılmış bir bardak su içmektir.

5- Cep telefonu hipnozdan beter 20 dakikadan uzun telefon görüşmelerinin uyku hipnozu gibi bir etki yaptığı ortaya çıktı. Dolayısıyla, uzun süreli ve sık olarak telefonla konuşmak bizi yorar.

6- Duş alacağımıza yatağa geri dönelim daha iyi. Suyun sıcaklığı vücut sıcaklığının çok üzerindeyse bünyemiz uyku getiren hormonları fazlasıyla salgılamaya başlar. Akşamları iyi uyumak için sıcakla, sabahları enerji depolamak için ılık suyla yıkanın!

7- Bazı besinlere karşı dayanıksız olabilirsiniz. Her şeyi doğru yaptığınız halde zinde değilseniz, "çölyak" hastası olabilirsiniz. Bu bünyenizin tahıl nişastalarını işleyememesi anlamına gelir. Baş ağrısı ve yorgunluktan şikayet eden bu kişilerin buğday, arpa gibi tahıllardan uzak durması gerekir.

8- Kola bünyeyi aside boğar. Az harekete bir de aşırı kola, çay ve et tüketimi eklenirse, bünyede aşırı asit meydana gelir. Sonuçta da dolaşım bozuklukları, migren, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi rahatsızlıklar yaşanır.

9- Gürültü de yorar. Uzun süreli gürültüye maruz kalan insanların enerjisi tükeniyor. Bağıra çağıra konuşan insanların arasında olmak bile insanı yormaya yetiyor.

10- Floresan ışığı kronik esnemeye neden olur. Floresan ışık, öğrenme ve konsantrasyon yetimizi yüzde 60 oranında düşürür.Gün içinde saatlerce bu ışığa maruz kalan birinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı ispatlandı. Bu da kronik yorgunluğa neden olabilir.

11- Küften uzak durmalı. Bulunduğunuz ortam yeterince havalanmıyorsa küf oluşabilir. Bünye, küfe tıpkı mikroplarda olduğu gibi karşılık verir, bununla mücadele eder. Bu da açıklanamayan sürekli yorgunluğa neden olabilir.

BİR ÖNERİ; Zencefil ve karanfilli bir kek vücudunuzdaki mutluluk hormonlarının üretimini artırır, sizi canlandırır. Muskat da "myristicin" adı verilen bir madde içerir ki, bu madde doping ile çok büyük benzerlik taşır*

Sevgi, muhabbet ve sağlık dolu bir gün dileğiyle ...

7 yorum:

Ebru dedi ki...

Şükran'cım gerçekten çok faydalı bilgiler bende süürekli yorgun olduğumu söyleyen birisiyim bunlara dikkat etmem lazım sağol kendine iyi bak Ebru

Şükran beni eklemişsin ama!

candan dedi ki...

ŞÜKRANCIM,
MERHABA ,ÇOK FAYDALI BİLGİLER AMA YİNEDE SU İÇMEYE DİKKAT ÇOK FAZLA SU SU ZEHİRLENMESİ YAPABİLİYOR 1.5 LT KARAR.
ZENCEFİL GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI AMA MİDESİ HASSAS OLANLAR BİRAZ DİKKAT:9)
SEVGİLERİMLE

damak tadı dedi ki...

Sevgili Şükran'cığım,
Canım çok yararlı bilgiler bunlar bizlerle paylaştığın için teşekkürler tatlım.Candan'ın da dediği gibi zencefil çok yararlı ama mide hassaslığı olanlar dikkat etmeli.Su için bir şey diyemiyeceğim zira günde 3 lt su içiyorum ben.)Tekrar teşekkürler,sevgiler..

sennur dedi ki...

Ahh be Şükranım, şu bilim adamları değiştiremediğimiz, düzeltemediğimiz, olumsuz dış etkenlerin sebeb olduğu stres, bezginlik ve delirmeye de bi formul bulsalar...
Faydalı bilgiler, tabii dikkat etmek lazım
Sevgiyle kal

akçahan dedi ki...

Çok teşekkürler Şükran, hepsi doğru ve dikkat edilmesi gereken konular. Yalnız bir konu var ki çok istememe rağmen uyamadığım, karanfilli, zencefilli kek! Fırın tam da Ramazan Ayında bozuldu azizem, bir haftadır ha servis çağırdık, ha çağıracağız. Senin yazından sonra netten bir servis buldum, yarın geliyor bakalım.

ebrutunc dedi ki...

Canım bu konuya bir ara bende bicirkizda yer vermistim. Orda da belirttiğim gibi florans konusuna bende takık durumdayım. Kitap okurken veya birseyle ugrasırken insanı acayip zorluyor. Bu güzel bilgileri bizimle paylastığın için çokk sağol güzelcim:))

NAZLICA dedi ki...

Şükrancığım çok kıymetli bilgiler vermişsin. Sağol, florans konusunu hiç bilmiyordum, dikkat ederim bundan sonra. Sevgilerimle,