27 Ocak 2006

ÇOCUK OLMAK ve LİMON SOSLU KEK...

"Gün boyunca meşguldüm; oynamamızı istediğin küçük oyunları seninle oynamaya zamanım olmadı. Sana pek zaman ayıramadım. Elbiselerini yıkar, dikiş diker, yemek yapardım, ama resimli kitabını getirip yaşadığın zevki benimle paylaşmak istediğinde, "daha sonra oğlum" derdim. Uyuduktan sonra üstünü örter, dualarını duyar, ışığı kapatır ve parmaklarımın ucuna basa basa kapıya yönelirdim. Keşke bir dakika daha kalsaydım. Çünkü yaşam kısa, yıllar hızla akıp gidiyor; küçük bir çocuk çok hızlı büyüyor. Değerli sırlarını tuttuğunuz küçük çocuğunuz artık yanınızda değil. Resimli kitaplar ortadan kalktı, oynanacak oyun yok. İyi geceler öpücükleri ve duyabileceğiniz dualarda yok. Bunları hepsi geride kaldı. Bir zamanlar meşgul olan ellerim hala yerinde; günler boş ve uzun. Keşke geri dönüp benden istediğin o küçük şeyleri yapabilme fırsatım olsaydı."
ARTHUR M. SELLS

Sevgili dostlar;
Yazı beni oldukça etkiledi...
Keşke dememek için...
Sevdiklerimize daha fazla zaman ayıralım ne olur...
Biz bugün oğluşla sinemaya gittik; Cesur civciv...
Film mesajları itibariyle güzeldi; korkunun üzerine gidebilmeyi, istenildiğinde başarılamayacak hiçbirşeyin olmadığını, kendine güvenmeyi ve güvenilmeyi öğütlüyordu.
Filme giderken oldukça seçici davranmaya çalışıyorum; konusunu gitmeden önce mutlaka okuyorum; mesaj içerikli ve argo kelimelerin kullanılmadığı filmleri tercih ediyorum.Çünkü onlar taze beyinler; boş bir kaset (pardon artık cd) ne verirseniz, ne izlerlerse beyinlerine yerleştiriyorlar; çocuklarımızın beyinlerini gereksiz şeylerle doldurmaya hakkımızın olmadığını düşünüyorum, siz ne dersiniz arkadaşlar?
Batuş oldukça eğlendi, tatil uzadı ya, çocukları oyalamak da güçleşti...
Babamız da tez yazım aşamasında olduğundan haliyle bu görev de bana kaldı...
Verimli bir gün geçirdiğimizi düşünüyorum...
Akşam, bu soğuk kış gününde sıcacık çayımızın yanına kek yapalım dedik ve girdik mutfağa...
Veeeeeeeeee işte sonuç...
Takdir sizin arkadaşlar...


MALZEMELER;-1 su bardağı şeker

-1 su bardağı yoğurt

-1 su bardağı sıvı yağ

-3 adet yumurta

-vanilya ve kabartma tozu

-Arası için kakao

-3 su bardağı kadar un(bu miktar unun cinsine göre değişiyor, siz yine de göz kararı yapın arkadaşlar)

SOU İÇİN; Yarım limon suyu

-Alabildiğine pudra şekeri

Klasik kek tarifi arkadaşlar; yumurta ve şeker çırpılır (bildiğiniz gibi; yumurta ve yoğurt oda ısısında olmalı ki; kekimiz istenilen kabarma seviyesine gelebilsin...) yoğurt ve yağ ilave edilir tekrar çırpılır, unu da yavaş yavaş ilave edip kabartma tozu ve vanilyayı da koyduk mu işlem tamamdır arkadaşlar...

Yağlanmış olan kalıbımıza hamurun bir kısmını dökelim; arasına kakao serpelim ve diğer yarısını ilave ederek fırına yolcu ediverelim...

Fırından çıkan ve ılık kıvama gelen kekimizin üzerine hazırlamış olduğumuz sosu bir güzel döküverelim...

Dipnot; sosu, koyuca olmalı ve kek ılkken dökülmeli ki; üzerinde buzumsu bir görüntü oluşsun.( benimkisi koyu olmadı arkadaşlar belirteyim istedim)

Hadi buyurun hepbirlikte afiyet olsun...