25 Ekim 2005

KUŞBURNU MARMELATLI DÜĞME BİSKÜVİSİ


Vakti zamanında, eski başbakanlarımızdan; Tansu Çiller 'le sıkça gündeme gelmiş olan, bence her daim gündemde kalması gereken bir antioksidan;KUŞBURNU! Yurdumuzun çeşitli yörelerinde doğal popülasyon halinde yaygın olarak bulunan kuşburnu, içerdiği mineral madde ve vitaminler yönünden gıda ve ilaç sanayinde aranan bir bitki durumundadır.
Kuşburnu meyveleri C,P (Permeabilite), A, B1, B2, E ve K vitaminleri ile mineral maddelerden özellikle P ve K elementleri bakımından oldukça zengindir. 100 gr. Kuşburnu da bir sandık portakala eş değer C vitamini vardır. Kuşburnu meyvesi limon ve domatesten 30-40 defa, elmadan ise 300 defa daha fazla vitamin içermektedir.
Kuşburnu meyveleri marmelat, reçel, meyve suyu, bitkisel çay ve bebek mamalarının yapımında; ayrıca C vitamini bakımından fakir olan diğer meyve ve sebze sularının da vitamince zenginleştirilmesinde kullanılmaktadır. Çiçek ve yaprakları da bitkisel çay olarak değerlendirilmektedir.
Halen birçok Avrupa ülkesinde ilaç hammaddesi olarak değerlendirilen kuşburnunun halk hekimliğinde böbrek ve mesane taşlarına, ishale, diş eti kanamalarına, yan ve göğüs ağrılarına karşı kullanıldığı bilinmektedir.
Kökleri oldukça derine ulaştığından ve kuraklılığa dayanıklılığı nedeni ile verimsiz alanların değerlendirilmesinde, erozyon kontrolünde, özellikle dikenli tipler ise çit bitkisi olarak kullanılmaya çok uygundur. Gelelim sadade;
MALZEMELER; *3 su bardağı un
*150 g margarin
*2 yumurta
*1 çay bardağı pudra şekeri
*3 yemek kaşığı kadar marmelat
*1 yemek kaşığı toz şeker(üzeri için)
*1 limon kabuğu rendesi
*1 paket vanilya
HAZIRLANIŞI;Pudra şekeri ve oda sıcaklığında yumuşatılmış margarini iyice ezip, üzerine yumurta, limon kabuğu rendesi, şekerli vanilin ve unu ekleyerek yoğurun. Cevizden biraz küçük parçalar halinde yuvarlayıp ortasını çukurlaştırın ve marmelat koyun. marmelatın üzerine toz şeker serpin. Önceden 175 derecede ısıtılmış fırında, hafif pembeleşinceye kadar 15-20 dakika pişirin. Sonrada oturun çay saatlerinizde,çoluk çocuk afiyetle yiyin.