31 Ekim 2011

Milföylü tatlı...;)
Sarı gazeller ayaklarımın altında çıtırdarken an be an; gülüşün gelir aklıma her zaman, bırakır gider mi has olan? sende mi vefa bende mi vefa? olduğu kadar be!!! hoş gel yanıma sefa...;)

Zamanın deruhte ettiği yollarda kimi zaman koşmaca, kimi zaman mola...

Hayat bu!!! bir yıl 40 saniye idrak edene...

Sancılı günler, hüzünlü dünler, umutlu yarınlar diyelim ve geçelim tarife inceden...;)

Muhabbet gönlümün dostları!! bilirim havalar yorgun, havalar bitkin ruhunu yansıttı ruhlara lakin beni bu güzel havalar mahvetti diyen Orhan veli ruhuyla toparlanmalı gelmeli sadete...

Malzemeler az olsun, öz olsun, uğraştırmasın pratik olsun, hemen misafir önüne çıksın diyenler blog başına buyursun...;)

Malzemeler:
Hamuru için;
*1 paket milföy hamuru
*yapıştırmak için yumurta akı
Kreması için;
*yarım l.t süt
*yarım su bardağı un
*yarım paket 125 gr tere yağı yahut margarin
*2 yumurta
*1 paket vanilya
*1 çimdik tuz
sosu için;
*Herhangi bir meyve özü( ben bahardan hazırlamış olduğum çilek püresini kullandım)

Hazırlanışı;2 adet milföy alalım birini bir boy bardakla şekillendirelim diğerini de bir boy küçük bardakla şekillendirdikten sonra ortası delik halde yumurta akıyla yapıştıralım... içine; süt, un, yağ ve şekerden müteşekkil hazırlamış olduğumuz kremayı( malzemeler her biri tencerede buluşur ve pişirilir ocaktan aldıktan sonra yağ ve yumurta hızla mikserle çırpılarak kremaya yedirilir ve ılıtılır)koyalım ve son olarakta nişasta, şeker ve suyla kıvam verilen sosumuzu (hazır soslardan da kullanabilirsiniz) da dökelim... nane yaprağımızı ambiyansa dahil edelim ve ikrama gönderelim...;)

Afiyet olsun hüzün gönlümün nadide dostları...;)

2 yorum:

Adsız dedi ki...

slmlar milfoyun kesilişini anlamdım ayrıntıları alabıulırmıyız lutfen

ev perisi;) dedi ki...

Sevgili adsız kardeşim çok haklısın daha geniş kapsamlı yapmalıydım açıklamamaı aceleye geldi kusura bakmayınız...

şimdi şöyle ki; mesela bir fincan alalım ve kare olan milföyümüzü yuvarlak hale getirelim akabinde fincanda daha küçük mesela bir çay bardağı alalım ve bir önceki yuvarlak parçamızın ortasına aynı işlemi yapalım sonuçta elimizde bir yuvarlak ve bir de ortası yuvarlak olmak üzere iki parçamız olsun ve içine karışımlar konsun...;)
muhabbetle...