16 Kasım 2005

HURMA YE!

Sevgili arkadaşlarım!
Hurma ye etkinliğine yetişemeyince; bende sizlerle hurmanın faydalarını paylaşayım istedim!
Özlü bilgi;
*Hurma meyvesi tatlı ve besleyicidir.
*Hurma, zihin ve bedeni gelişmeyi sağlar.
*Kansere karşı koruyucudur.
*Öksürüğü keser.
*Boğaz ağrısını, bronşiti ve soğuk algınlığını giderir.
*Kemik hastalıklarında faydası ise tartışılmaz.
*Mineraller açısından oldukça zengindir.
*İçerisinde kalsiyum, potasyum, demir,B vitamini bulunmaktadır.
Detaylı bilgi;

İsrail`de yapılan bir araştırmada elma ile hurmanın yararları karşılaştırıldı. Hurmanın lif, mineral ve fenol açısından zengin olduğu, buna karşılık hurmada sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir miktarlarının elmadakinden iki kat daha fazla bulunduğu, hurmanın düzenli yenmesi halinde kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı tespit edildi. Bu meyvelerin içindeki yararlı maddelerin daha çok kabuklarında bulunduğu kaydedildi.
BİNBİR DERDE DEVA HURMA; Hurmanın, iyi bir besin, bir ilaç, bir katık, bir tatlı, bir şurup ve bir meyve olduğunu belirten Koç, sağlık açısından birçok faydasının olduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Hüseyin Koç, "Hurma, pastacılıkta kullanılır. Kurutularak öğütülüp un yapılır. Gelişmiş liflerden ip, yapraklardan sepet yapılır. Tomurcuk sebze olarak yenilir. Hurmanın tohumları ezilerek yağları alınır, ilaç ve parfüm sanayiinde kullanılır. Çekirdeği kavrulur ve kahve yerine kullanılır. Küspesi hayvanlara verilir" dedi. Doç. Dr. Koç, olgun hurmanın faydalarını şöyle açıkladı; Aç karnına devamlı yendiğinde kurt düşürü. Basuru iyileştirir, görmeyi kuvvetlendirir, kirpikleri güçlendirir, rahimdeki akıntıyı keser, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, balgamı kurutur, diş etlerini kuvvetlendirir ve cüzzam hastalığının tedavisinde kullanılır."
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOPÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, Ramazan ayında sofralarımızdan eksik etmediğimiz hurmanın lif ve mineral açısından son derece zengin olduğunu belirterek, "Hurma, bol miktarda potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum ve demir içerir. Taze hurma yüzde 2 protein, yüzde 50 karbonhidrat içerir. Kuru hurmada bu değerler daha fazladır" diye konuştu. tanınmış uzmanlardan biri olan V. H. W. Dowson ise, bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir.Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Oksitosin, doğumu kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle pek çok kaynakta "rapid birth" yani "hızlı doğum" ifadesiyle tanımlanmaktadır. Hurma içerik olarak çok çeşitli vitamin ve minerale sahiptir. Lif, yağ ve proteinler açısından da çok zengindir. Hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da bulunmaktadır. Hurma ayrıca A vitamini, betakaroten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içerir. Hurmada bulunan vitamin ve minerallerin, normal insan vücudunda ve hamilelik zamanlarındaki faydalarından bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz:
*Hurmanın besleyici oranının gücü, içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır. Hurmada, hamilelikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Folik asit seviyesi yetersiz olduğunda yapısal olarak normalden büyük, ancak işlevleri düşük alyuvar hücreleri meydana gelir ve kansızlık belirtileri ortaya çıkar. Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit, hamilelik sırasında gereksinimi iki katına çıkan tek maddedir.
Kısacası arkadaşlar; hurma görüldüğü gibi; sadece Ramazan meyvesi değilmiş! bunu hepbirlikte öğrenmiş olduk! sevgiyle vede muhabetle...

16 yorum:

Adsız dedi ki...

An extraordinary blog. Continue to keep it up to date. No better time than now to stop on this website about scommesse calcio . Not only scommesse calcio

Beyhan dedi ki...

Hurmayı zaten çok severdim,şimdi hamilelikteki önemini de öğrenmiş oldum.

tuhfe dedi ki...

Teşekkürler Şükran. Şimdi oğlum öksürüyor ama ağzına hurma almazki! Yaptığım keki de yediremedim zaten...

burcukusu dedi ki...

Sevgili Şükran ne de güzel yapmışsın.Bize faydalarını yazmakla.Bir sürü yeni şey öğrendim.Çok teşekkürler

şehnaz(yeğenin) dedi ki...

teyze süpersin gördüğün gibi siteni sabah akşam takip ediyorum senin örnek ziyaretçilerindenim değilmi?seni çoooooooooooooooooook seviyoruz...ı love you(herkese selam)

nilgün dedi ki...

gerçekten çok güzel olmuş süpeer teyze harika yapıyorsun kutluyorum seni çooooooook seviyorum saygılarımla nilgün

evperisi dedi ki...

SEVGİLİ ; BEYHAN, TUHFE VE BURCU, FAYDALI OLABİLDİYSEM NE MUTLU BANA! SEVGİLERİMLE...BU ARADA SEVGİLİ TUHFE; OĞLUNUZ İÇİN BİR ÖNERİ; HURMA PEKMEZİNİ SÜTLE VEREMEZMİSİNİZ?

one ben bir sey dedi ki...

çok faydalı bilgiler minik hurma ne faydalıymış .Bu arada blotaki iki işime ev perisi bir şey dememiş küstüm vallahi:))))

evperisi dedi ki...

Aşkolsun Candan! darılmaca yok, sarılmaca çok uzaklara gitme sana küserim! yakınlara gelir isen alır giderim!(hemen geldim! tık tık ordamısın?)

Serra dedi ki...

Sukran'cim sen de darilma, gezdim cini dunyasini ama yorum yazmamisim. Bu hizli dogum kismini insallah lazim olunca da hatirlarim. Sagol yazmissin, aciklamissin.

one ben bir sey dedi ki...

Şükrancım bu arada bende terazi burcuyum kovayla çok iyi anlaştıklarınıda okumuştum kanıtlandı bence.Çini bloğunu ziyaret ettim:)))Oğulcuğunu öpüyorum.

NAZLICA dedi ki...

Hurma mutfağımızda çok fazla kullandığımız birşey değildi.Senin açıklamalarından sonra ilgi artacak gibi geliyor. Çok iyi yapmışsın.Sevgiler

zeytinağacı dedi ki...

Sevgili Şükran, bu bilgileri derleyip sunmakla ne iyi ettin. Kansızlığa karşı birebir ,mutfağımızın vazgeçilmez malzemesi olmalı hurma...

sennur dedi ki...

Sevgili Şükran,
Verdiğin yararlı bilgiler için teşekkürler, Ben de hurmadan, sık sık tart, kek, kurabiye yaparım.Tunus'lu hanımlardan aldığım tart tarifini özellikle oğlumun arkadaşları çok seviyorlar.
Sevgiyle kal.

nilgün dedi ki...

çooook faydalı bilgiler, teyze sizi öpüyorum bayuralbi öp ayhan amcaya ve sana selamlar kolay gelsin sevgilerimle nilgün ı love you

evperisi dedi ki...

Sevgili Candan bende seni öpüyorum oğulcuğumun yerine! burçlar konusunda sana kesinlikle katılıyorum!(kovalar ve teraziler tamamdır yani!)Sevgili; Nazlıca, Aslı ve Şennur arkadaşlarım! umarım bilgiler işinize yarar!
Şennur arkadaşım; Tunus'lu hanımlardan aldığın tarifi en kısa zamanda bloğunda görmek isteriz yani!( bi ayrıcalık yap site arkadaşlarına! nedersin?)Aslı hanım , kesinlikle kansızlık içinde süper bir meyve(gözden kaçmış hatırlattığın için sağol!)sevgili Nazlıca;ne diyoruz; her güne bir hurma...
hepinizi öpüyorum! ŞÜKRAN